5 Październik 2019
Kategoria: Aktualności, złoto
5 października 2019,
 Off

Próba złota jest informacją o zawartości czystego złota w danym stopie, z którego zastał wykonany wyrób jubilerski. W sytuacji, gdy w stopie znajduje się 75% procent czystego złota, a 25% to inne metale, wtedy będzie to próba 750. W przypadku, gdyby stop został wykonany z czystego złota, jego próba wynosiłaby 1000.

Dlaczego do produkcji biżuterii stosuje się topy złota z innymi metalami?

Należy zdawać sobie sprawę, że złoto zaliczane jest do bardzo miękkich metali, które bardzo łatwo się rozciągają, dlatego do produkcji biżuterii wykorzystuje się stopy złota z innymi metalami w celu zwiększenia wytrzymałości i twardości wyrobów biżuteryjnych. Z kolei, by ujednolicić zawartość czystego złota, a także jego domieszek zdecydowano się na wprowadzenie prób złota.

Jakie próby stosowane są w jubilerstwie?

– próba 750 – jest w Polsce bardzo rzadko spotykana, ponieważ biżuteria posiada wtedy aż 75% czystego złota i tylko 25% innych metali.

– próba 585 – jest zdecydowanie najczęściej spotykana nie tylko na świecie, ale również w Polsce. Zawiera ona bowiem 58,5% czystego złota, a także 41,5% innych metali.

– próba 333 – z roku na rok jest coraz częściej spotykana w Polsce przede wszystkim ze względu na rosnące ceny złota. Próba jest bardzo często stosowana także np. w Niemczech. Zawiera ona 33,3% czystego złota oraz 66,7% innych metali.

Koniecznie trzeba wspomnieć o niestosowanej obecnie próbie 583 (58,3% złota; 41,7% innych metali). Posiadały ją bowiem wyroby, które były sprowadzane z dawnego Związku Radzieckiego. Należy jednak wiedzieć, że z powodu bardzo małych różnic w proporcjach złota, wyroby takiej próby traktowane są obecnie jak złoto w próbie 585.

W jaki sposób można sprzedać biżuterię ze złota?

Jednym z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych rozwiązań jest skup złota w Gorzowie, przede wszystkim ze względu na bardzo korzystne ceny. Skup złota Gorzów po wstępnej wycenie biżuterii proponuje osobie planującej sprzedać wyrób kwotę pieniężną. Jest to świetna opcja dla osób, których celem jest jak najszybsze pozyskanie pieniędzy za biżuterię ze złota.