18 Maj 2019
Kategoria: złoto
18 maja 2019,
 Off

Od wieków ludzie poszukują pomocy finansowej, i od tego czasu mniej więcej istnieją miejsca, gdzie można otrzymać pieniądze pod zastaw cennego przedmiotu. Dziś te miejsca stanowią standardowe, legalne źródła pomocy w trudnych sytuacjach, kiedyś natomiast były to miejsca okryte złą sławą, a procenty ściągane za pożyczki nazywane były lichwą.

Pierwsze lombardy

Lombardy w Gorzowie nie należą do pierwszych takich miejsc na świecie i prawdopodobnie nawet takich nie przypominają. Pierwsze takie miejsca powstały około 3000 lat temu w Chinach, gdzie pod zastaw udzielano ludziom z niższych warstw społecznych krótkoterminowe pożyczki.

Lombard Gorzów a lombardy brytyjskie

Pierwsze lombardy nie były ograniczone żadnymi prawami i rozwijały się z zastraszającym tempie. Były bardzo popularne w Egipcie i Grecji, gdzie początkujący kupcy w ten sposób mogli rozwijać swoje interesy.

W pewnym momencie kościół nałożył na lichwiarzy górną granicę wysokości procentów od kredytu i popularność lombardów odrobinę się zmniejszyła. Następnie w 1872 roku Wielka Brytania ustaliła zasady, według których lombardy funkcjonują po dziś dzień.