13 Sierpień 2019
Kategoria: złoto
13 sierpnia 2019,
 Off

Lombard jest instytucją, w której można zastawić cenną rzecz i uzyskać za nią pieniądze lub kupić coś w nieco niższej cenie. W Polsce znajdziemy lombardy w wielu miastach, np. lombard Gorzów. Okazuje się, że w wielu państwach europejskich takie firmy są bardzo znane i ciągle się rozwijają. Kiedy powstały lombardy? Skąd wzięła się ich nazwa? Co najczęściej klienci zastawiają w takim miejscu?

Kilka słów o historii

Instytucja tego typu powstała w Chinach ponad 3 tysiące lat temu.
W tym okresie pożyczki krótkoterminowe były sposobem na finansowanie danego przedsięwzięcia i pomocy ubogim. W XVIII wieku w Europie powstały także lombardy publiczne, pomagające biednym udzielając im niskooprocentowanych pożyczek. Co ciekawe, symbolem tej branży są trzy kule wiszące, natomiast patronem lombardów jest Święty Mikołaj. Nazwa powstała od nazwy regionu we Włoszech (Lombardii).

Lombardy Gorzów

W Gorzowie znajdziemy kilka tego typu instytucji. Najpopularniejszymi formami zastawu są złote i srebrne przedmioty, wartościowa biżuteria czy sprzęt elektroniczny. Przedmiot zastawiony można po pewnym czasie „odkupić”, co jest sporym plusem w tym przypadku. Nie tylko w Polsce dochodzi do rozwoju branży lombardowej – w wielu państwach europejskich lombardy są cenione przez mieszkańców. Znajdziemy je w Niemczech, Anglii czy w Szwecji. 

Głównymi zaletami działania lombardów są aspekty związane z bardzo szybkim pozyskaniem gotówki. Często nagła potrzeba rodzi kłopoty finansowe, dlatego wiele osób decyduje się zastawić coś cennego w lombardzie. Każda taka firma ma własne stawki za daną rzecz, uzależnione od ich zasad działalności. W takim miejscu kupimy także wiele cennych rzeczy, które kosztują mniej niż w sklepach. Można stwierdzić, że taki zakup jest podobny do okazyjnego nabycia danej rzeczy, jak np. na wyprzedażach.