29 Maj 2019
Kategoria: złoto
29 maja 2019,
 Off

Operowanie takimi pojęciami jak uncje, karaty czy próby to nic trudnego dla osób zajmujących się handlem złotem na co dzień. Skup złota Gorzów czy inne tego rodzaju placówki doskonale operują wszystkimi pojęciami związanymi ze złotem, srebrem czy innymi metalami szlachetnymi, stosowanymi do wyrobów jubilerskich lub menniczych. Dla przeciętnego zjadacza chleba, a właściwie użytkownika złota te pojęcia, to czasem czarna magia.

Próby i karaty
To najczęściej stosowane określenia, które pomagają definiować wartość złotego wyrobu.
Stosowanie prób jest wymogiem prawnym nałożonym na rynek szlachetnych kruszców i cennych kamieni przez państwo, które ma monopol na działalność probierczą. Cecha probiercza, to nic innego jak znak umieszczany na wyrobie w celu potwierdzenia zawartości metalu szlachetnego.

Obecnie stosuje się siedem cech probierczych dla złota. Ponumerowane od 0 do 6 mają dodatkową cechę jaką jest głowa rycerza.
Każda próba oznaczona cyfrą może być również interpretowana za pomocą pojęcia karat. Ustalono, że 1 jednostka wagowa czystego złota to 24 karaty, czyli jeden karat oznacza zawartość 1/24 zawartości złota w wyrobie.

Każda domieszka metalu do złota zmniejsza zawartość czystego kruszcu w jednym gramie stopu.
Zestawienie prób i karatów najczęściej używanych w wyrobach wygląda następująco:

 1. Próba 999 – 24 karaty
  Takie złoto wykorzystuje się do bicia inwestycyjnych monet bulionowych oraz produkcji sztabek.
 2. Próba 750 – 18 karatów
  Wysoka zawartość kruszcu potrzebna do wykonywania delikatnych precjozów jubilerskich typu łańcuszki czy bransolety.
 3. Próba 585 – 14 karatów
  Najczęściej stosowana w jubilerstwie zawartość złota.
 4. Próba 333 – 8 karatów
  Stosunkowa mała zawartość czystego kruszcu przydatna do produkcji biżuterii o mniejszej wartości.

Zobacz aktualny cennik skup złota Gorzów.

Miary dla profesjonalistów
W świecie poważnych transakcji złotem podstawową miarą jest uncja jubilerska zwana trojańską. Jedna uncja trojańska to 31,1 gramów złota. 400 uncji 24-karatowego złota waży 12, 44 kg i jest to standard nazywany Good Delivery stosowany na całym świecie do produkcji sztabek. Takie sztabki kupują państwa gromadzące rezerwy złota w bankach, takimi sztabkami handluje się na giełdach.

Największą sztabkę złota odlano w 2005 roku w Japonii. Ważąca 250 kg sztaba jest prostopadłościanem o wielkości bloczka ceglanego i wymiarach: 16 cm wysokości, 40,5 cm długości oraz 19,5 cm szerokości.

Dla drobnych inwestorów odlewa się sztabki o mniejszej wadze, czasem nawet jednego grama.