1 Czerwiec 2019
Kategoria: złoto
1 czerwca 2019,
 Off

Czas igrzysk sportowych w greckiej Olimpii był zawsze okresem szczególnym. Na wiele tygodni zawieszano wszelkie spory, przerywano wojny a sportowcy i kibice ze wszystkich państw – miast Hellady zmierzali ku miastu leżącemu na Peloponezie. 
Dziś olimpiady są nadal czasem pokojowej rywalizacji fair play, a udział w nich to wielki zaszczyt.

Laury olimpijskie
Najwyższą nagrodą, jaką otrzymywał zwycięzca zawodów w Olimpii był wieniec upleciony z liści drzewa oliwnego. Z całą surowością i pietyzmem przestrzegano zasady splatania gałązek, które o świcie w gaju wyciął młody chłopiec posiadający oboje rodziców. Narzędziem wykorzystywanym w ceremonii ścinania gałązek oliwnych były złote nożyce.

Choć może wydać się to niesprawiedliwe, mimo pięciu olimpijskich konkurencji, w Olimpii wyłaniano tylko jednego zwycięzcę. Był nim zawsze triumfator ostatniego dnia, w którym odbywały się walki zapaśnicze.

Marzenie każdego sportowca
Na pewno tym marzeniem jest sam udział w igrzyskach. Jednak ponad wszystko każdy sportowiec pragnie zdobyć złoty medal olimpijski. Jest to nagroda prestiżowa, choć w ostatnich latach zazwyczaj łączy się również ze znaczną gratyfikacją finansową wypłacaną przez krajowe federacje sportowe.

Medale przyznaje się od roku 1896, czyli od pierwszych nowożytnych igrzysk w Atenach. Wówczas były dwa medale: srebrny dla mistrza oraz brązowy dla zdobywcy drugiego miejsca. Mistrz ponadto otrzymywał gałązkę oliwną. 
Złoto olimpijskie po raz pierwszy wręczono na olimpiadzie w St Louis w 1904 r. Od czasów igrzysk w Rzymie (1960) przyjęto zwyczaj zawieszania medalu na szyi triumfatorów.

Złoto na medale
Pierwsze medale wykonywano w całości ze złota. Dzisiaj przyjęto zasadę maksymalnego 6% udziału kruszcu w całości. Można powiedzieć, że są to medale pozłacane. Ich wartość materialna nie jest wysoka, ale ze względu na sposób, w jaki można medal zdobyć mają one wysoką wartość mentalną. Medalami się nie obraca – solidni przedsiębiorcy nie handlują medalami olimpijskimi – skup złota Gorzów jest właśnie takim miejscem, gdzie szanuje się wartości nie tylko materialne.

Coraz częściej spotyka się medale o ciekawych formach i wykonywane z różnych materiałów. Nawet jeśli jest to szkło czy kompozyt, to zawsze, zgodnie z zasadą, musi być na medalu odpowiednia ilość złota, taka jaką określają przepisy MKOl.