2 Czerwiec 2019
Kategoria: złoto
2 czerwca 2019,
 Off

Złoto jest wszędzie wokół nas – szlachetny, ale dość powszechnie występujący metal znalazł szerokie zastosowanie w przemyśle, inwestycjach, zdobnictwie. Od początku cywilizacji złoto wykorzystywali również artyści.
Od ponad stu lat złoty kruszec jest inspiracja dla niejednego twórcy filmowego, a historia kina światowego wiele złotu zawdzięcza.

Złoto w roli głównej i jako plan
Tytuł filmu ze słowem „złoto” lub pochodnym od niego nie zawsze odzwierciedla treść czy raczej tematykę związaną z kruszcem. Tak jak złoto pojawiające się na planie czasem jest tylko dodatkiem, uzupełnieniem całości.
Pewnie jest to całkowity zbieg okoliczności, ale największe w historii studio filmowe mieszczące się w Hollywood MGM, czyli Metro Goldwyn Meyer w nazwisku jednego z właścicieli ma gold, czyli złoto.
Ciekawe jaki film można zrealizować na planie w takim miejscu jak skup złota Gorzów?

„Gorączka złota” – numer jeden na zawsze
Przymierający głodem pechowy poszukiwacz złota gotujący zupę na dziurawym bucie, to kultowa scena, w której Charlie Chaplin pokazał swój wielki talent daleko wykraczający poza komedię. Choć w tym czarno – białym niemym filmie nie ma scen z życia bogaczy ociekających złotem, to poza śmiechem obraz budzi w widzach wielkie emocje, wzruszenia i refleksje nad wartością życia spędzonego w pogoni za zyskiem.

Największe „złote’ filmy w historii kina
Wśród produkcji z wiodącym tematem złota na obejrzenie i zapamiętanie z całą pewnością zasługują:

1. „Złoto dla zuchwałych”
Amerykańska komedia z 1970 roku, gdzie grupa śmiałków zamierza przejąć złoto zdeponowane w banku położonym za linią frontu. Świetnie zagrane role Donalda Sutherlanda, Telly Savalasa oraz Clinta Eastwooda na zawsze weszły do historii filmu o tematyce wojennej i… przestępczej.

2. „Włoska robota” 1969 i 2003
Historia kradzieży złota o wartości 35 mln dolarów. Zdrada, pościgi, zaskakujące rozwiązanie akcji. W najnowszej wersji niezmiennie znakomity Donald Sutherland oraz Mark Walbreg i lśniąca złotym blaskiem gwiazdy doskonała Charlize Theron.

3. „Goldfinger” 1964
Jedna z części przygód agenta 007 – przez fanów uznawana za najlepszą. W znakomitej roli Sean Connery, a w pierwszoplanowej złoto, które jest wszędzie: w sztabkach, o które toczy się rywalizacja w meczu golfowym, na ciele zamordowane kobiety, w chciwych rękach Golfingera – okrutnego handlarza spekulującego złotem bulionowym, aż po niezdobyty Fort Knox, który Goldfinger zamierza obrabować.