13 Marzec 2019
Kategoria: złoto
13 marca 2019,
 Off

Złoto każdemu z nas kojarzy się z bardzo cennym materiałem. Kiedyś był on używany jako środek płatniczy, natomiast dziś byłoby to zwyczajnie niewygodne. Ciężko odmierzyć konkretną ilość złota oraz obliczyć jego wartość, poza tym złoto do najlżejszych rzeczy nie należy, napchanie nim kieszeni nie jest zbyt dobrym pomysłem. W naszym regionie od dawna płaci się monetami, banknotami, kartami płatniczymi, a w ostatnim czasie nawet smartfonami z odpowiednim modułem. Jak wygląda sytuacja w innych krajach? Czy złoto jest jeszcze gdzieś używane jako środek płatniczy? Jak zapowiada się przyszłość tego kruszcu, czy warto w niego inwestować?

W stanie Utah w Ameryce płatność złotem jest legalna. Sklepy mają obowiązek przyjąć taką zapłatę od klientów, jednak jest w tym wszystkim pewien haczyk. Metale szlachetne, którymi chcemy zapłacić, muszą występować w postaci monet, których emisją zajęły się stosowne władze. Tak więc choć złoto gdzieniegdzie występuje jako waluta, to ludzie w praktyce i tak płacą monetami i banknotami.

Przykładowy cennik skupu złota w Gorzowie. Sprawdź!

Są jednak systemy bankowe, które pozwalają inwestować w złoto czy gromadzić w nim oszczędności. Niektóre zachodnie banki oferują konta bankowe, na których mamy właśnie złoto, a placówka baku wydaje nam kartę płatniczą. Można więc powiedzieć, że płacimy złotem, choć nie mamy go fizycznie w portfelu. Jednak kiedy płacimy kartą w sklepie w Polsce, nikt nam przecież nie zarzuca, że nie mamy pieniędzy. 

Szybkie pozyskanie pieniędzy? Lombard w Gorzowie!

Złoto traktuje się za bezpieczne do lokowania w nim swojego kapitału, utożsamia się je z wyznacznikiem bogactwa. Złoto nie podlega dynamicznym zmianom na rynku, takim jak inflacja. Dodatkowo, jego zasoby są ograniczone. Nie można go pomnożyć tak jak banknotów, tak więc złoto prawdopodobnie nigdy nie straci na swojej wartości. Stąd też coraz więcej ludzi interesuje się inwestycją w złoto. Pojawiają się kantory i punkty, oferujące usługi takie jak skup złota, skup sztabek złotych czy skup monet złotych, a klientów z każdym rokiem przybywa coraz więcej i więcej, co jest ciekawym zjawiskiem w dobie wszechobecnej komputeryzacji.